Neke ljubavi koliko god bile velike i jake osuđene su na propast, da li zbog nečijeg straha da izrazi tu ljubav, uticaja okoline, ili možda jednostavno „nekome nije sudbina“ kako bi se u narodu reklo.
Takve ljubavi su mnogo puta opjevane i te pjesme su često veliki hitovi. Jedan od takvih legendarnih hitova, koji se i danas sluša, je pjesma Bijelog dugmeta - Selma. Pjesma je snimljena 1974. godine, a iza nje se krije istinita priča o ljubavi.
Kako je nastala pesma Selma?
Naime, pjesmu Selma je 1949. godine napisao pjesnik i humorista Vlado Dijak posvetivši je djevojci u koju je bio zaljubljen, Selmi Borić. Kako je Selma ispričala u jednoj emisiji, ona se sa Vladom upoznala 1945. godine, kada je imala samo 16 godina. Vlado je već tada pokazao simpatije prema njoj. Selma je rodom iz Zenice, ali je u školu išla u Sarajevo. Često je vikendom putovala kući vozom i jedanput je Vlado sreo na tom putu. Ponudio se da joj ponese mali, tamnocrveni koferčić do željezničke stanice. Ispratio je u voz, prozor pored kojeg je sjela bio je razbijen. On joj je dobacio: „Selma ne naginji se kroz prozor“.
Nakon tog susreta, Vlado Dijak je napisao pjesmu, a Selma nije znala da je takav utisak ostavila na njega. Tek joj je 1962. njen otac poslao novine u kojima je bila objavljena pjesma Selma. Niko od kolega joj nije vjerovao da je ona baš ta Selma o kojoj se pjeva. Prvi put Selma je čula tu pjesmu u izvedbi Bijelog dugmeta 1975. godine u koncertnoj dvorani „Vatroslav Lisinski“.
U jednoj emisiji Selma je izjavila kako Vlada njoj nikada konkretno nije izjavio ljubav, samo je zadivljeno gledao, rastali su se, a nikad se čak nisu ni poljubili. Možda je ta ljubav svoj vrhunac doživjela baš u toj pjesmi. Možda će slušajući legendarnu pjesmu Bijelog dugmeta jedan Vlada ipak odlučiti da kaže svojoj Selmi ono što osjeća, kada to već nije mogao Vlada Dijak.
Jedno je sigurno – Vlada Dijak i njegova voljena Selma Borić zauvijek će živjeti kroz pjesmu "Selma".

COMMENTS